Goulash, waarschijnlijk het enige gerecht waar ik nostalgisch aan terugdenk uit mijn schoolperiode. Het enige gerecht op vlak van voeding dat ik daar leerde kennen en vooral ook fantastisch lekker vond! Toch heb ik het zelf nog niet veel gemaakt! Tijd om daar verandering in te brengen!
Course
Hoofdgerecht, stoofpotje
Cuisine
Hongaars
Keyword
bbq, Dutch oven, Gietijzer, italian food, kampvuur, open vuur, paprika, recept, rund, Stoofpotje, varken
Ingredients
1kgRundstoofvlees in blokjes
3Uien
2teentjes Knoflook
3Rode paprika’s
2gele Paprika's
2Wortelen
70grGeconcentreerde tomatenpuree
2el Mild paprikapoeder
1tl Komijnpoeder
1tl karwijzaadoptioneel
1Bouquet garni 2 tijmtakjes1 peterseliestengel en 2 laurierblaadjes
5dlRunderbouillon
2.5dlStout bier
2el Tarwebloem
2el Tomatenketchup
Chilipoeder optioneel
Varkensvet of olijfolie
Peterselie vers
Zwarte peper versgemalen
Zeezout
Instructions
Voorbereidend werk (werkt eenvoudiger)
Snij het stoofvlees in blokjes van ± 5 cm. en snipper de uien.
Verwijder het velletje van de knoflook. Halveer de teentjes en verwijder het groene hart. Plet of snipper vervolgens de look zeer fijn.
Verwijder de zaadlijsten van de paprika en snij in reepjes. (Je kan eventueel de paprika nog branden op de schil te verwijderen).
Schil de wortel en snij in kleine stukjes.
Spoel de peterselie grondig en hak fijn.
Bereiding in de Dutch Oven
Bereid je BBQ voor op een directe sessie op hoog vuur (+-200°C). Heb je een kamado dan kan je gebruik maken van de accessory rack om je dutch oven in op te hangen/
Wanneer de Dutch Oven heet is voeg je het varkensvet of olijfolie toe. Bak hierin in kleine porties het stoofvlees goudbruin aan. Zorg dat alle kanten goed zijn aangekorst. Temper het vuur of plaats de dutch oven wat verder van de kolen zodat je op een zacht vuurtje verder kan werken.
Verwijder het vlees uit de dutch oven en plaats even opzij. Fruit in het vet de specerijen (behalve peper en zouen voeg na 2 minuten de ui en knoflook toe. Laat garen tot ze glazig zijn.
Voeg de helft van de paprika toe en stoof deze een paar minuten mee. Voeg vervolgens het rundsstoofvlees terug toe aan het geheel en bestrooi alles met 2 el. bloem. Roer goed door om klonters te voorkomen.
Voeg 70 gr. geconcentreerde toe en laat even meegaren.
Giet een scheut van de bouillon bij het geheel en roer goed door zodat je de aangebakken stukjes los kan weken. Voeg vervolgens de rest van de bouillon en het stout bier toe. Zorg dat het vlees volledig onder komt te staan.
Voeg de bouquet garni toe aan het stoofpotje en laat het geheel zachtjes pruttelen op een laag vuurtje voor 3à4 uur. Tot het rundsstoofvlees uit elkaar begint te vallen.
Roer af en toe even door. Als je merkt dat er teveel vocht verloren gaat plaats je het deksel op de dutch oven om verder te garen.
Voeg ongeveer 15 minuten voor het eind de wortelen en de rest van de paprika’s toe en laat nog even verder sudderen tot de wortelen gaar zijn.
Verwijder de bouquet garni, voeg 2 el ketchup toe en proef de goulash. Voeg eventueel naar smaak extra ingrediënten toe als: peper, zout, chilipoeder, ... Naast peper voegde ik zelf enkel nog wat citroensap toe om wat extra frisse toetsen in te brengen die de smaak van de overige ingrediënten accentueert.
Werk af met peterselie en serveer met rijst, puree, ... Eet smakelijk!